W trakcie budowy każdego domu konieczne jest założenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jest to układ przewodów, dzięki któremu jesteśmy w stanie pozyskać w budynku zimną lub ciepłą wodę. Instalacja wodno-kanalizacyjna może być podłączona do wodociągu lub studni. W zależności od możliwości naszej działki, instalacja ta będzie wyróżniała się inną budową. Więcej na ich temat dowiesz się nie tylko w tym artykule, ale także w tym filmie:

Budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej

Instalację wodno-kanalizacyjną dzielimy na trzy różne części. Pierwszą jest instalacja wodociągowa wewnętrzna. Są to rury, dzięki którym woda doprowadzana jest na wewnątrz budynku. Instalacja zewnętrzna natomiast doprowadza wodę z zewnątrz do budynku. Ostatnią częścią instalacji wodno-kanalizacyjnej są sieci wodociągowe.

Woda z wodociągu prowadzona jest pod ciśnieniem do instalacji wewnętrznej. Trzeba pamiętać o tym, że każdy sprzęt, który pobiera wodę musi być podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Mowa tutaj chociażby o wannie, prysznicu czy umywalkach. Właśnie w takich miejscach montuje się baterię, która pobiera wodę właśnie z instalacji. Jeżeli chcemy pobierać wodę ze studni, konieczne będzie zbadania jej próbki. W ten sposób dowiemy się czy jest ona zdatna do picia.

Zazwyczaj instalacja wodno-kanalizacyjna zbudowana jest z rur PCV. Jednak możemy się zdecydować na rury miedziane lub stalowe. Woda zimna najczęściej jest pobierana bezpośrednio do urządzeń z bateriami. Ciepła woda natomiast musi być ocieplana. To, jaki rodzaj jej ogrzewania wybierzemy zależeć będzie ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Obecnie wyróżniamy dwa rozdaje układów.

Rodzaje układów instalacji wodno-kanalizacyjnej

Pierwszym jest układ trójnikowy. Pozwala on bezpośrednio położyć rury do każdego z punktów poboru wody. Ułożone są one w stosunku do siebie równolegle lub prostopadle, a do ich mocowania używa się specjalnych kształtek. Układ rozdzielaczowi w instalacji wodno-kanalizacyjnej polega na zamontowaniu rozdzielacza, który zasila różne punkty poboru wody. Warto pamiętać o tym, że jeśli dom ma więcej niż jedno piętro, rozdzielacz należy umiejscowić na każdej kondygnacji. Specjalistów od tej dziedziny znajdziesz na https://vosa.pl/oferta.html

Filtry i zawory w instalacjach wodno-kanalizacyjnych

Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być wyposażona również w filtry. Konieczne więc będzie zdecydowanie się na filtr uzdatniający wodę. Najczęściej stosuje się go w przypadku podłączenia instalacji do studni. Drugim elementem jest filtr mechaniczny siatkowy. Pomaga on przedłużyć żywotność samej baterii oraz chroni części instalacji wodno-kanalizacyjnej przed uszkodzeniami oraz zanieczyszczeniami.

Kolejnym ważnym elementem instalacji są zawory. Powinny być one umieszczone przy każdym urządzeniu, które pobiera wodę. Dzięki zaworom odcinającym jesteśmy w stanie szybko odłączyć dostęp do wody i bez problemu naprawić np. baterię. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zamontować zaworu odcinającego przy każdym elemencie pobierającym wodę, warto zainstalować go dla zespołu urządzeń (np. dla wszystkich urządzeń w łazience). Podczas montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej warto skorzystać z pomocy profesjonalistów:

2 comments on “Jak poprawnie zamontować instalację wodno-kanalizacyjną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *