W nowoczesnych domach coraz częściej stosuje się ogrzewanie podłogowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ rozwiązanie to niesie ze sobą o wiele więcej korzyści niż tradycyjne sposoby ogrzewania za pomocą grzejników. Decydując się na ogrzewanie podłogowe nie ma potrzeby umieszczania w domu kaloryferów. Jeżeli chcesz wiec dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju ogrzewania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to układ rurek, które są zalane w betonowej podłodze. Ułożone jest ono na stropie, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Ogrzewanie podłogowe składa się z izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rur grzewczych, wylewki betonowej oraz wykończenia podłogi. Rurki położone są zazwyczaj na warstwie izolacyjnej ze styropianu lub pianki poluretanowej. Izolacja cieplna stosowana jest dlatego, aby jak najwięcej ciepła kierowane było do góry, a nie w dół. W zależności od położenia konkretnego pomieszczenia stosuje się różną grubość warstwy izolacyjnej. Zazwyczaj na warstwie izolacyjnej umieszcza się specjalne siatki, które ułatwiają układanie rur.

Płynie przez nie czynnik grzewczy, który ma za zadanie ocieplić pomieszczenia. Ze względu na swoją budowę instalacja długo się nagrzewa. Jednak należy mieć na uwadze również to, że długo stygnie. Jest to więc swego rodzaju zaleta oraz wada. Ogrzewanie podłogowe musi być zasilane za pomocą systemu grzewczego. Najczęściej w nowoczesnych domach jest to pompa ciepła.

Idealne dla alergików

Warto wspomnieć o tym, że ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Dzięki niemu jesteśmy w stanie równo rozłożyć temperaturę w pomieszczeniu, przez co ruch unoszącego się kurzu jest ograniczony do minimum. Czynnik grzewczy nie jest także rozgrzany do tak wysokiej temperatury jak kaloryfery, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniach nie jest takie suche.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe zaczęło być tak popularne ze względu na nowe technologie stosowane przy budowie domu. Dzięki nim utrata ciepła z budynku jest znacznie mniejsza, przez co potrzebujemy doprowadzać o wiele mniejszą ilość ciepła do domu. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje więc mniej mocy, ale nie oznacza to, że będziemy odczuwać mniej ciepła. Tym samym zmniejszą się koszty ogrzewania budynku. Jest to więc dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze. Zajrzyj po więcej na https://psbud.pl/

Należy pamiętać o tym, że montaż ogrzewania podłogowego jest dość skomplikowanym zadaniem. Dlatego warto je zlecić doświadczonych fachowcom, którzy znają się na tych rzeczach. Ogrzewanie podłogowe pozwala nam zwiększyć komfort przebywania w domu oraz zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. W połączeniu z pompą ciepła rozwiązanie to jest naprawdę opłacalne. Warto je rozważyć podczas budowy nowego domu.

3 comments on “Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *