Podczas budowy nowoczesnych domów wielu właścicieli decyduje się na montaż gruntowej pompy ciepła. Nic w tym dziwnego, ponieważ ziemia zawiera ogromne pokłady zasobów ciepła. Można je z powodzeniem wykorzystać do ogrzewania domu właśnie dzięki pompie ciepła. Jeżeli instalacja zostanie dobrze wykonana, system ten może posłużyć nam przez wiele lat. Poniżej dowiecie się czym jest pompa ciepła, jak jest zbudowana oraz na jakie oszczędności możemy liczyć.

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pompa ciepła nie wytwarza sama z siebie energii cieplnej. Zadaniem tej instalacji jest pobranie jej z otoczenia. Następnie energia cieplna jest przekazywana do budynku. W ten sposób ogrzewanie domu nie jest zależne od zmian cen paliw. Budowę gruntowej pompy ciepła możemy podzielić na trzy różne części.

Jak zbudowana jest gruntowa pompa ciepła?

Pierwszą jest źródło dolne, z którego pobiera się ciepło. Zadaniem pompy ciepła w takiej sytuacji jest przekształcenie tej energii cieplnej w użyteczną dla ogrzewania naszego domu postać. Warto pamiętać o tym, że wydajne źródło dolne jest kluczowe dla całej pracy systemu. To właśnie od niego zależy ilość pobieranego ciepła oraz osiągana moc.

Następnie wyróżniamy źródło górne. To właśnie ten element oddaje ciepło do naszych pomieszczeń w budynku. Źródłem górnym może być np. ciepła woda, grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Oczywiście ważną częścią budowy gruntowej pompy ciepła jest przepływ energii cieplnej pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Bez tego elementu przekazanie ciepła do grzejników lub innych form nie byłoby możliwe.

Rodzaje źródeł dolnych

Chcąc zainwestować w gruntową pompę ciepła należy pamiętać o tym, że istnieje kilka rodzajów źródła dolnego. To, jaki z nich wybierzemy zależeć będzie od warunków panujących w naszym otoczeniu. Kolektor poziomy polega na zakopaniu rur wypełnionych niezamarzającym płynem na głębokości około 1 metra. Płyn ten umożliwia pobranie energii cieplnej z gruntu i przekazanie jej pompie ciepła wykorzystując wymiennik.

Kolektor pionowy działa na podobnej zasadzie. Jest on złożony z rur wypełnionych specjalnym płynem. Różnica polega na tym, że umieszczane są one w głębokich i pionowych odwiertach. Inwestor może zdecydować się również na kolektor ziemny z bezpośrednim odparowaniem, studnie, czy kolektor na dnie zbiornika wodnego. Warto więc skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam dobrać odpowiednie źródło dolne do naszych potrzeb i możliwości. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć przed inwestycją:

Jak dobrać odpowiednią moc gruntowej pompy ciepła?

Osoby inwestujące w gruntową pompę ciepła zastanawiają się nad tym, jak dobrać odpowiednią moc instalacji. Trzeba pamiętać o tym, że pozyskiwana moc ze źródła dolnego musi odpowiadać mocy całej pompy. Moc urządzenia dobiera się na podstawie zapotrzebowania cieplnego danego budynku. W przypadku doboru źródła dolnego duże znaczenie ma rodzaj gruntu oraz możliwości instalacji takiego systemu na działce. Osoby decydujące się na kolektor poziomy muszą mieć na uwadze to, że zajmuje on o wiele więcej miejsca niż kolektor pionowy. Po poradę specjalistów udaj się na https://gejzer.com/

5 comments on “Najważniejsze informacje na temat gruntowej pompy ciepła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *