Nowoczesne budownictwo pozwala na zastosowanie wydajnych rozwiązań, które jednocześnie pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Przykładem jest rekuperacja, która z powodzeniem zastępuje wentylacje grawitacyjną. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego rekuperacja jest tak opłacalna? Tego dowiesz się w tym artykule oraz w tym filmie:

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną, która jednocześnie zapewnia odzysk ciepła. Pozwala ona także na usuwanie zanieczyszczeń wewnątrz budynku. Dzięki rekuperacji jesteśmy w stanie znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednocześnie domownicy mogą cieszyć się stałym dostępem do świeżego powietrza bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie w nowoczesnych domach.

Pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Rekuperacja cieszy się szczególnym zainteresowaniem przede wszystkim dzięki pozytywnym wpływem na nasze zdrowie. Jest to zauważalne szczególnie zimą, kiedy unikamy częstego wietrzenia pomieszczeń. Dzięki temu, że rekuperacja działa bez przerwy przez cały rok otrzymujemy ciągły dostęp do świeżego powietrza. Co ciekawe, nawet powietrze znajdujące się na zewnątrz domu nie wpływa na nas zbyt pozytywnie. Rekuperacja natomiast posiada odpowiednie filtry, dzięki czemu jest ono dla nas o wiele zdrowsze. Więcej na temat filtrów w rekuperacji dowiesz się tutaj:

Jednak świeże powietrze mocno wpływa na nasz komfort także latem. Nie musimy więc obawiać się przeciągów czy wlatujących insektów przez otwarte okno. Rekuperacja zapewnia ciągłą wymianę powietrza, którą z pewnością odczuje każdy domownik. Rozwiązanie to jest więc korzystne tak naprawdę dla każdego pod każdym kątem. Zyskujemy nie tylko wyższy komfort oraz zdrowie, ale także niższe rachunki za ogrzewaniu domu. Po więcej szczegółów zajrzyj na https://geobud.pl/

Oszczędność na ogrzewaniu domu

Rozwiązanie to jest wyposażone także w wymiennik ciepła. Dzięki niemu rekuperacja przekazuje energię cieplną z wywiewanego powietrza, temu nawiewanemu. Dlatego zapotrzebowanie na ciepło budynku znacznie się zmniejsza. Pierwsze różnice w rachunkach będziemy odczuwać już po miesiącu użytkowaniu rekuperacji, a pełen potencjał ten instalacji zauważyć możemy podczas okresu grzewczego.

Brak pleśni, grzybów oraz wilgoci

Rekuperacja pozwala również na usunięcie wszelkich grzybów, pleśni, czy wilgoci. Nowoczesne domy o podwyższonych parametrach termicznych niestety ograniczają wymianę powietrza z otoczeniem. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia natomiast, że problemy te nie występują. Nie musimy także męczyć się z zaparowanymi lustrami lub skraplaniem się pary wodnej na oknach. Rekuperacja mocno wpływa więc na nasz komfort w domu.

2 comments on “Rekuperacja – opłacalne rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *