Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w rekuperację? Chcesz dowiedzieć się ile zaoszczędzisz dzięki temu rozwiązaniu? W takim razie ten artykuł jeszcze skierowany właśnie do Ciebie. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat tego czym jest rekuperator, jakie są jego rodzaje i na jakie oszczędności możesz liczyć. Wiedza ta przyda się każdemu kto właśnie buduje własny dom. Zapraszamy do lektury!

Rekuperator – co to jest?

Rekuperator inaczej nazwać możemy centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Urządzenie to zasilane jest za pomocą energii elektrycznej. Wykorzystując rekuperator możemy nawiewać oraz wyciągać powietrze z różnych pomieszczeń, które podpięte są do systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła. Jeżeli zostanie on poprawnie zamontowany zapewnia odzysk ciepła, tym samym obniżając zapotrzebowanie energetyczne domu. W ten sposób można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku.

Jednak rekuperator to nie tylko odzysk ciepła z powietrza. Korzystanie z tego rozwiązania znacznie podnosi komfort podczas przebywania w pomieszczeniach objętych rekuperacją. Domownicy otrzymują stały dostęp do świeżego oraz filtrowanego powietrza. Rekuperator wpływa więc także na zdrowie osób przebywających w domu. Jest to rozwiązanie, które przyda się w każdym budynku. Warto więc poznać rodzaje rekuperatorów.

Jakie są rodzaje rekuperatorów?

Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów rekuperatorów. Każdy z nich wyróżnia się innymi parametrami odzysku ciepła, dlatego warto dostosować odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są rekuperatory przeciwprądowe. Są one w stanie odzyskać nawet do 95% sprawności. Jest to najlepsza opcja skierowana do domów jednorodzinnych. Dzięki rekuperatorom przeciwprądowym można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku.

Natomiast w sytuacjach, kiedy ograniczenie zapotrzebowania energetycznego nie ma aż tak dużego znaczenia, można zdecydować się na rekuperator z wymiennikiem krzyżowym. Warto wspomnieć również o rekuperatorach krzyżowych, które oprócz odzysku ciepła pozwalają również na odzysk wilgoci. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniach nie będzie wysuszone. Po więcej zajrzyj na https://karino.pl/rekuperatory.html

Jak dobrać odpowiedni rekuperator do domu?

Wybór rekuperatora wcale nie jest takim prostym zadaniem. Jest jednak parę kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania. Rekuperacja powinna zapewniać cichą pracę systemu, odpowiednią podaż powietrza oraz zachowanie wysokiego komfortu podczas przebywania w domu. Są to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że rekuperacja będzie efektywnym rozwiązaniem w naszym budynku.

Dobór urządzenia o zbyt niskiej mocy może powodować problem z podażą odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczeń. W tym filmie dowiesz się jak dobrać odpowiednią moc rekuperatora do budynku:

Konieczne będzie w takim razie wykonanie projektu systemu rekuperacji, aby dobrać jak najlepsze rozwiązanie dla naszego domu. Współpraca ze specjalistą w tym zakresie pomoże nam uniknąć wszelkich pomyłek podczas zakupu rekuperatora oraz jego użytkowania. Instalacją tego rozwiązania również powinien zająć się profesjonalista. Więcej dowiesz się w tym filmie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *