![](https://inregio24.pl/wp-content/uploads/2021/01/pexels-gustavo-fring-4254157.jpg)
Dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie wytwarzać energię elektryczną. Dobrze dobrana instalacja pozwala nawet na wygenerowanie nadwyżki prądu. Co więc dzieje się z tym później? Nadwyżki prądu możemy sprzedać. Poniżej dowiecie się w jaki sposób jest to możliwe i co mówi na ten temat prawo.
Przy sprzedaży energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej możemy mówić o dwóch przypadkach. Inne zasady dotyczą właścicieli domowych instalacji do mocy 50 kWp, a inne przedsiębiorcy zarządzający farmami fotowoltaicznych. Pierwszy przypadek dotyczy osób, które produkują potrzeby na własne potrzeby. Nadwyżki prądu kierują więc oni do magazynu w sieci. Klient może odebrać nadwyżki energii w ciągu roku rozliczeniowego na konkretnych zasadach. Za każde przesłane 1 kWh może on odebrać najczęściej 0,7 lub 0,8 kWh. Co ważne wysokość zwrotu jest zależna od mocy posiadanej instalacji. Wyższy zwrot przysługuje instalacjom do mocy 10 kWh. Warto zaznaczyć, że przy instalacjach do 50 kWh nie jest ważne czy jesteś klientem indywidualnym czy biznesowym. Zasady rozliczenia produkcji energii dotyczą wszystkich prosumentów.
Farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim, które polegają na dystrybucji prądu mogą ubiegać się o pozyskanie koncesji. Dzięki temu mogą zająć się sprzedażą energii na skalę przemysłową. Mowa tutaj o działalnościach gospodarczych, których celem jest wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł oraz ich późniejsza sprzedaż.
Jak odsprzedać energię elektryczną?
Posiadacze instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWh nie mogą odsprzedawać energii do sieci. Możliwe jest jednak magazynowanie jej, dzięki czemu gospodarstwa domowe mogą wykorzystać tą energię do zaspokojenia własnych potrzeb. Rozwiązanie to umożliwia zaspokojenie zapotrzebowanie energetycznego na cały rok. Podczas wiosny oraz lata panele fotowoltaiczne generują więcej prądu niż gospodarstwa domowe tego potrzebują. Nadmiar więc jest sprowadzany do sieci, gdzie jest magazynowany. Jeśli energii nie starczy w późniejszych okresach, prosument nie musi kupować energii od sieci. Może on odebrać własną, która została przechowana.
W przypadku farm fotowoltaicznych mowa tutaj o systemie aukcyjnym. Gwarantuje on określone stawki dla przedsiębiorstw za przesłanie konkretnej ilości jednostek prądu.
Jak przebiega rozliczenie za energię fotowoltaiczną?
Prosumenci muszą rozliczać się za wyprodukowaną energię elektryczną z zakładem energetycznym, do którego są aktualnie podłączeni. Na rachunku za prąd możemy odczytać, ile zmagazynowanej energii czeka na nas w sieci. Dodatkowo możemy zobaczyć, ile nadwyżki wyprodukowaliśmy i ile czasu nam zostało na wykorzystanie nadwyżek prądu wygenerowanego przez panele fotowoltaiczne. W ten sposób możemy bez problemu kontrolować, ile zużywamy energii oraz ile jej produkujemy.
Podsumowanie
Sprzedaż prądu z fotowoltaiki dla prosumentów posiadających instalacje o mocy do 50 kWh jest więc niemożliwa. Możemy jednak magazynować nadwyżki, dzięki czemu w okresie zimowym nie będziemy musieli dopłacać do energii z sieci. Sprzedaż energii z paneli słonecznych jest jednak możliwa dla działalności gospodarczych posiadających farmy fotowoltaiczne. Opiera się ona na systemie aukcyjnym.