W naszym kraju coraz częściej zdarzają się upalne lata. W takich momentach musimy dokładnie zadbać nie tylko o krzewy i kwiaty w naszym ogrodzie, ale także o trawnik. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem powinniśmy zainwestować w system nawadniający ogród. Ręczne podlewanie wszystkich roślin konewką czy wężem ogrodowym może być bardzo męczące. W przypadku większych powierzchni świetnie sprawdzi się automatyczny system nawadniania sterowany komputerem.

Jeśli zależy nam na pięknym trawniku, konieczne jest jego nie tylko nawożenie, ale również nawadnianie ogrodów. System nawadniający może nam w tym pomóc nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Co więcej pozwala nam on zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy z przyszłej eksploatacji instalacji. Dzieje się tak ze względu na mniejsze straty wody niż w przypadku ręcznego podlewania.

Zalety korzystania z automatycznego systemu nawadniania

Korzystanie z takiego systemu przynosi naprawdę wiele korzyści. Jest on przede wszystkim sterowany za pomocą komputera. Do niego możemy podłączyć czujniki wilgotności czy deszczu, dzięki czemu możemy jeszcze dokładniej dobierać odpowiednią ilość wody do podlewania roślin. Sterowniki pozwalają także na podlewanie ogrodu w konkretnych godzinach. Trawnik powinno się podlewać o porannych godzinach, ponieważ wtedy nie narażamy korzeni na atak grzybów i gnicie. Dzięki sterownikowi nie musimy wstawać rano, aby męczyć się z podlewaniem całego trawnika. Dodatkowo zraszacza potrafią dotrzeć do każdego zakątka w ogrodzie, przez co równomiernie i skutecznie podleją cały trawnik.

Kolejną zaletą korzystania z automatycznego systemu nawadniania jest zdalne sterowanie. Niektóre modele posiadają sterowniki, które mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji mobilnych. W takiej sytuacji centralka sterująca jest podłączana do sieci Wi-Fi, przez co możemy się z nią łączyć przez telefon komórkowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach lub po prostu nie ma nas w domu.

Jaki system nawadniania wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju systemu nawadniania jest bardzo ważny. Od tego zależeć będzie jak skutecznie podlewać będziemy rośliny. W przypadku nawadniania trawnika możemy zdecydować się na zraszacze. Pozwalają one na podlewanie dużym zasięgiem. Na rynku istnieje wiele rodzajów zraszaczy. Dostępne są wynurzalne i niewynurzalne, szerokie, wąskie itd. Warto także zastanowić się nad linią kroplującą, która pozwala na efektywniejsze podlewanie kwiatów czy innych roślin. Dzięki niej dostarczamy krople prosto do korzeni. To rozwiązanie przynosi jeszcze mniej strat.

Podsumowując

System nawadniający ogród jest bardzo wygodnym oraz efektywnym rozwiązaniem. Jest on pomocny szczególnie dla osób, którym nie chce się ręcznie podlewać roślin oraz dla tych, którzy posiadają duże ogrody. Warto zaopatrzyć się w czujniki, dzięki czemu będziemy mogli lepiej kontrolować odpowiednią ilość wody, którą potrzebują nasze rośliny. Zdalne sterowanie całą instalacją pozwala nam na nawodnienie ogrodu z drugiego końca Polski lub u znajomego na kawie. Warto także pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie, które w przyszłości się zwraca dzięki mniejszym stratom wody.

1 comment on “Czy warto zainwestować w nawadnianie ogrodu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *