Budowa własnego domu to wieloetapowy i dość skomplikowany proces. Warto wcześniej usiąść i zaplanować kilka istotnych rzeczy, aby później jak najmniej rzeczy zaskoczyło inwestorów i obyło się bez przykrych niespodzianek. Jest kilka aspektów, które warto wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka, cennych wskazówek.

Etap 1 – Działka budowlana

Jeśli inwestor jest jeszcze przed zakupem działki, bardzo istotne jest by każdy zainteresowany daną powierzchnią, dokładnie przeanalizował status prawny danej działki. Trzeba bowiem ustalić wiele szczegółów takich jak choćby: czy jest możliwe przyłącze mediów oraz jaki byłby ewentualny koszt przyłączy do konkretnej działki. Często zdarza się bowiem, że przyłącza znacząco podnoszą koszty ceny działki, co w tym przypadku bywa po prostu nieopłacalne dla inwestora.

Etap 2 – Analiza planu zagospodarowania przestrzennego

Jest to niezwykle istotny etap, którego absolutnie nie wolno pominąć przy budowie domu. To od tego, co zawarte jest w planie zależy, jakie budynki będą mogły powstać na danej działce. Często zdarza się, że właśnie w planie narzucone jest jak powinien wyglądać mniej więcej dom, ile powinien mieć pięter albo jaki rodzaj dachu powinien on posiadać. Jeśli zdarzy się tak, że nasza działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego – trzeba bowiem wystąpić o wydanie warunków zabudowy.

Etap 3 – Wybór projektu budowlanego

Przed rozpoczęciem wszelakich prac, trzeba posiadać projekt budowlany. Architekci w swoich zasobach mają zarówno gotowe projekty domu, jak i klient może zwrócić się o stworzenie indywidualnego projektu zgodnie z życzeniami i preferencjami klienta. Z wiadomych względów, często klienci decydują się na już gotowy projekt, który po prostu jest dużo tańszy i można go dostać praktycznie “od ręki”. Wybierając taki model, trzeba jednak pamiętać, by zwrócić uwagę na wszystkie istotne szczegóły jak np. kubatura budynku czy kształt dachu. Im dom będzie prostszy, tym będzie on tańszy w budowie.

Etap 4 – Kosztorys inwestorski

Jest to istotny element przed rozpoczęciem budowy, gdyż znacznie przybliża on inwestorski szacunkowy koszt budowy oraz potrzebnych do niej materiałów budowlanych. Każdy projekt posiada własny kosztorys, lecz bywa on często niedoszacowany, stąd też poleca się klientom stworzenie własnego.

Etap 5 – Formalności, które trzeb załatwić przed rozpoczęciem prac

Kilka lat temu zmieniło się prawo budowlane, dzięki któremu budowa domu nie musi już wiązać się z uzyskaniem pozwolenia. Według aktualnych przepisów budowa, którego obszar działania mieści się całkowicie na działce nie wymaga już pozwolenia budowlanego. Inaczej mówiąc, jeżeli dom inwestora, nie będzie uciążliwy dla sąsiadów – można go wybudować w oparciu tylko o zgłoszenie zamiaru budowy – koniecznie dołączając do tego projekt.

Etap 6 – Niezbędna dokumentacja projektowa

Każdy wniosek z zamiarem budowy musi być uzupełniony o dodatkowa dokumentację. Wchodzi w to między innymi: kopie aktualnej mapy geodezyjnej, oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością czy opis sposobu wykonania robót.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *