Rodzaje dźwigów HDS i do czego służą

W dzisiejszych czasach warto mieć na uwadze posiadanie sprzętu, który pozwala nam na transport różnych materiałów na inne piętra czy w kompletnie inne miejsce. Oczywiste jest to, że nie wszystkie firmy posiadają takie maszyny, dlatego z pomocą przychodzą pojazdy z dźwigiem HDS. Czym one tak naprawdę są i w jaki sposób mogą nam pomóc? Tego dowiecie się poniżej.

HDS – co to jest?

Skrót HDS pochodzi od słów hydraulicznego dźwigu samochodowego. Jest to obecnie bardzo popularne urządzenie, które jest zamontowane na samochodzie ciężarowym. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo duży udźwig i dodatkowo bezproblemowe przemieszczanie się po drogach. Śmiało można powiedzieć, że pojazdy ciężarowe z zainstalowanym dźwigiem HDS są najbardziej wszechstronnymi pojazdami z możliwych rodzajów transportu ciężkiego. Zapewne wielu z nas widziało na drogach nie jeden pojazd z takim dźwigiem.

Rodzaje dźwigów HDS

Dawniej bardzo popularnym rozwiązaniem był dźwig HDS zamontowany na starze, czyli najbardziej popularnym samochodzie ciężarowym. Aktualnie mamy o wiele więcej rozwiązań. Dźwigi HDS możemy podzielić ze względu na podwozie, na udźwig, zasięg czy osprzęt użyty do dźwigania.

Najczęściej spotykane rodzaje dźwigów HDS są wykorzystywane do użytku ogólnego. W tym rodzaju wysięgnik w żurawiu pracuje poziomo lub pionowo. Jest on najczęściej montowany na podwoziu pojazdu. Polecamy zerknąć te wysokiej jakości usługi HDS https://powersolutions.com.pl/uslugi-hds/

Wykorzystuje się również specjalne dźwigi do wycinki leśnej. Zamiast haków posiadają one specjalne chwytaki do przenoszenia drewna.

Można spotkać też dźwigi montowane zaraz za siedzeniem kierowcy. Są one używane w firmach transportowych.

Czasami dostępne są także dźwigi HDS montowane w tylnej części z dodatkową skrzynią ładunkową.

Pojazdy HDS

Takie urządzenia oczywiście muszą być sprawne i posiadać wszelkie systemy zabezpieczeń. Jeżeli żuraw się rozciąga, samochód musi być postawiony na stabilnym i twardym podłożu. Zainstalowane nóżki powinny być rozciągnięte i ustawione tak, aby praca na dźwigu była na pewno bezpieczna. Sam pojazd zdecydowanie powinien być z bezpiecznym oddaleniu od napowietrznych linii wysokiego napięcia. Podczas pracy takiego żurawia powinny być włączone światła ostrzegawcze i zaciągnięty hamulec ręczny. Natomiast pod koła samochody warto podłożyć kliny.

Warto wspomnieć o tym, że dźwigi HDS nie są umieszczane na samochodach ciężarowych na stałe. Można więc je przemieszczać z pojazdu na pojazd, co jest ich zdecydowanie dodatkową zaletą.

Jakie uprawnienia trzeba mieć do korzystania z dźwigu HDS?

Przede wszystkim należy zdać kurs do tego uprawniający, który kończy się egzaminem. Trzeba mieć oczywiście ukończone 18 lat, zaświadczenie od lekarza uprawnionego do wykonywania badań profilaktycznych oraz prawo jazdy kategorii C.

Sama praca na takich pojazdach powinna odbywać się zgodnie według zasad i reguł BHP. Trzeba również uważać na niesprzyjające warunki atmosferyczne, na przykład na duże wiatry czy zawieruchy.

Powyżej wspomnieliśmy tylko o niektórych przykładach wykorzystania technologii HDS. Można takie pojazdy wykorzystać w naprawdę wielu branżach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z takiego rozwiązania nawet podczas przeprowadzki. Wystarczy zdecydować się na profesjonalną firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *